Noordelijk Museum Congres
Noordelijk Museum Congres 2026: De kracht van het noorden
Hoe benutten we de kracht van het noordelijke museumveld? Op maandag 30 november 2026 komen museumprofessionals, vrijwilligers en andere betrokkenen bij musea en erfgoedorganisaties uit Groningen, Friesland en Drenthe samen in het Nationaal Gevangenismuseum in Veenhuizen. Tijdens het Noordelijk Museum Congres staat dit jaar het thema De kracht van het noorden centraal.
Bestel direct je ticket, of lees verder voor meer informatie.
Samenwerken, vernieuwen en elkaar versterken
Het noordelijke museumveld kenmerkt zich door initiatieven van onderop, samenwerking en een flinke dosis noordelijke nuchterheid. Met beperkte middelen veel bereiken, samen de schouders eronder zetten en vooral dóén: het zijn kwaliteiten die veel musea en erfgoedorganisaties herkennen.
Hoe kunnen we deze kracht verder benutten? Welke digitale kansen liggen er voor musea en hun samenwerkingspartners? Hoe zetten we gezamenlijk onze musea én de gebieden waarin ze geworteld zijn beter op de kaart? En hoe betrekken we nieuwe mensen bij ons werk?
Tijdens het congres wisselen we kennis en ervaringen uit, ontdekken we nieuwe mogelijkheden en gaan we met deze vragen aan de slag. Een dag om inspiratie op te doen, collega’s uit de drie noordelijke provincies te ontmoeten en samen verder te bouwen aan een krachtige noordelijke museumsector.
Keynote door Lieke Wijnia: De kunst van het koesteren
Dr. Lieke Wijnia is senior onderzoeker Kunst & Ruraliteit bij het Kenniscentrum Kunst & Samenleving van de Hanze in Groningen en verzorgt de keynote van het congres. In haar onderzoek richt ze zich op de rol van de kunsten in het rurale noorden.
In haar keynote De kunst van het koesteren verkent ze hoe musea hun directe omgeving kunnen koesteren en tegelijkertijd kunnen omgaan met de veranderingen die daarin voortdurend plaatsvinden. Hoe blijf je verhalen vertellen die geworteld zijn in de eigen omgeving én aansluiten bij de actualiteit? En welke rol kunnen kunst en cultuur daarin spelen?
Ontdek nieuwe perspectieven tijdens de deelsessies
Ook tijdens de deelsessies staat de kracht van samenwerking en vernieuwing centraal. Je kunt onder meer inspiratie en praktische handvatten verwachten op de volgende gebieden:
- Digitalisering en samenwerking: ontdek welke kansen digitalisering biedt en wat samenwerking daarin kan opleveren.
- Sociale impact: krijg handvatten om de maatschappelijke betekenis van je museum in kaart te brengen.
- Lokale samenwerkingen: laat je inspireren door voorbeelden van musea die lokaal de verbinding zoeken.
- Gebiedsmarketing: ontdek hoe je de omgeving en identiteit van je gebied kunt inzetten om je organisatie beter op de kaart te zetten.
- Co-creatie met kunstenaars: ga in gesprek over samenwerking tussen musea en kunstenaars en ontdek hoe je elkaar kunt versterken.
- De internationale kant van onze noordelijke identiteit: verken hoe de noordelijke identiteit ook over grenzen heen betekenis krijgt.
Het volledige programma verschijnt binnenkort online. De inschrijving voor de deelsessies vindt plaats bij binnenkomst op de dag van het congres.
Dagvoorzitter: Lara Harbers
De dag wordt geleid door Lara Harbers, eigenaar van evenementenbureau MESH. Ze houdt van de energie in een zaal en staat voor goede vragen en verdiepende gesprekken. Met haar aandacht, gevoel voor nuance en nieuwsgierigheid zorgt ze voor ruimte om ideeën uit te wisselen en samen verder te denken.
Naast het inhoudelijke programma is er volop gelegenheid om te netwerken met collega’s uit de museumsector. Je kunt ook deelnemen aan een rondleiding. En moet je tussendoor toch die ene digitale afspraak bijwonen die je niet kunt missen? Daarvoor is eveneens ruimte.
Praktische informatie
- Datum: maandag 30 november 2026
- Tijd: 10.00–16.30 uur
- Locatie: Nationaal Gevangenismuseum, Veenhuizen
- Kosten: € 19,50 per persoon
- Aanmelden: uiterlijk 19 november 2026
Meld je aan voor het Noordelijk Museum Congres
Werk je als professional of vrijwilliger bij een museum of erfgoedorganisatie? Ben je beleidsmedewerker of op een andere manier betrokken bij het culturele veld in Noord-Nederland? Dan ben je van harte welkom!
Benieuwd naar het congresprogramma? Bekijk alvast de informatie op de website van Museumfederatie Fryslân. Het programma wordt de komende tijd verder aangevuld.
Het Noordelijk Museum Congres wordt georganiseerd door Erfgoed in Groningen, Museumfederatie Fryslân / Stichting Erfgoed & Publiek en Platform Drentse Musea.
Datum: 30 november
Locatie: Gevangenismuseum, Veenhuizen (DR)
Locatie
Raadhuisstraat 3
9988 RE Usquert
Langskomen? Dat kan!
Neem via de knop hieronder contact met ons op om een afspraak in te plannen



